Історія закладу освіти

Темним і безпросвітним було життя поліщуків. Сотні сіл поліського краю не мали шкільних приміщень, не було вчителів, які змогли б дати освіту дітям.

Приблизно у 1890 році в селі, яке на той час мало назву Війткевичі, відкривається один клас в хаті жителя села Савки Титовського. Власник хати був (як на той час)освіченою людиною, бо вмів читати і писати. Навчала цей клас дружина приїжджого шинкаря. Згодом,приблизно в 1900р, сільський батюшка віддає чотирикімнатне приміщення на своїй садибі під школу. Батьків, що бажали віддати своїх дітей на навчання, було небагато.

Причина-матеріальні нестатки. Але все -таки було набрано 3 класи, навчання яких вели Михайло Сябрик і Сильвестр Гумін – обидва приїжджі. Ця школа проіснувала до років громадянської війни. Непогані здібності до навчання виявив Кравчук Устин Дем`янович 1902р.н (покійний). Йому було запропоновано подальше навчання в Овручі. Але через матеріальні нестатки мрія молодого парубка не здійснилася. У селі Устина вважали грамотною людиною так, як він умів добре читати. Мав хороший почерк.

1919-1939р.р.- це роки неспокою, злиднів і розбою. Наш край переходив з одних рук в інші,та найдовше перебував під владою Польщі.

Дітей в роки суматохи вчили в хаті Єврея. Вчителькою була приїжджа українка на ім`я Катерина. Пізніше відкрилася школа в шинкаревій хаті( навпроти дуба). Окремі класи в хаті Григорія Мініча( на місці старого приміщення школи), в хаті Семена Бурмаки і в Мініча Степана( де тепер проживає Кравчук Василь Михайлович). Це була чотирьохкласна так звана « школа» .Навчання проводилось лише на польській мові. Вчителі : Кривда, Казимір, Млинарчик, Вуйчик, Стешко і його дружина Марія – поляки, навчали арифметики, історії, ботаніки. У класах було три ряди парт. Парта на чотирьох. У перших класах вчили писати олівцем, а в наступних починали вчити писати пером. Підручники видавали вчителі, в кінці навчального року їх збирали. Раз в тиждень по одному уроку з православними проводив заняття піп, а з католиками – ксьондз. Ті, хто навчався у школі, ще і нині пам’ятають вірші, які вчили напамять. Вміють розмовляти польською мовою.

ojczyzno ty święta

każdy dedko polskie

o ciebie poleje tną

każdy dedko polskie

czy z wioski czy miasta

dla polski się wice

dla polskich wyrostki

każdy dedko polskie

będzie się motylą

że by w naszym kraju

jak najlepszej było

kocham my ciebie Polsko

chcemy życz dla ciebie

że by w naszej Polsce

było tak jak w niebe

(Записано:Воробей Олена )

Вчили і навчалися в польський школі не погано.Була відповідна освіта.

За не вивчений урок учня наказували ,били лінійкою по долонях.

Куліш Федір Корнійович був зразковим учнем у навчанні і поведінці , закінчив чотирьохкласну школу на «відмінно». За це його нагородили путівкою на зліт кращих учнів,який відбувся у Варшаві,де і отримав в подарунок шапку ,гімнастерку,черевики та направлення на подальше навчання у Варшаві ,але платне. Отже, учневі із незаможної сім’ї нізащо було навчатися там.

По закінченню польської школи видавали свідоцтво, де зазначено прізвище,ім’я, по батькові, рік народження, успішність. Оцінки виставлені за чверть і річні. За це свідоцтво необхідно було платити 20 чи 10 грошей.

До 1939 року освіта була чотирьохкласна.

У 1939р. на місці старої школи (де розташований інтернат) була побудована нова школа, розрахована на 7 класів і призначений «керовнік» - директор школи. Школа була, як згадують односельчани, дуже гарною, просторою, але в ній навчалися всього два тижні і територія села була звільнена з-під влади Польщі.

У 1940р. в цьому приміщенні почалося чотирьохкласне навчання. Перші дні розпочав Жук Костянтин і його дочки – Соня і Надія. Вони викладали українську та російську мови. Згодом прийшли молоді вчителі:Марія Василівна Щербина і Почерпайло Валентина, яка була першим директором.

У роки Великої Вітчизняної війни село було окуповане німцями, школа на той час не працювала.

У1942р. село спалили фашисти, в тім числі і школу. Люди перейшли жити в ліс. Таким чином утворилися хутори: Дуброва, Мотичі, Новосели-Загребля. Освіта на деякий час зупинилася. Лише у жовтні 1945р. в район було прислано молодих спеціалістів. Серед них були вчителі, які надіслані і в наше село:

Кам’янська_ЗОШ_Рокитнівського р-ну

Верхній ряд: з права на ліво – Демченко Віра Лук’янівна,

Друга – Аландаренко Надія Василівна

Гладка Галина Михайлівна

Селюх Галина – перша в першому ряду.

Це вони розпочинали тут свою трудову діяльність, організували навчання в селі- чотирьохкласну початкову школу, яка знаходилась по хуторах:школи були в сільських необладнаних будинках. Замість парт були зроблені нашвидкоруч столи, довгі лавки, дошка з чотирьох дощечок, не фарбована. По ній писали вугіллям .

У Мотичі організувала навчання ,у хаті Кондратовця Івана., Аландиренко Н. В.

На Новоселах – Гладка Г. М.

В селі – Демченко В. Л. - в хаті Савича Івана і Параски

В Обсічі – Селюх Галина

Праця вчителів була важкою. Класні журнали виготовляли із зошитів. Підручники, зошити, ручки, чорнило купували вчителі в районі і доставляли в село на власних плечах. Дороги не було, в район приходилось ходити пішки – 56 км.

Розліновку зошитів для першого класу робили самі вчителі. Навчання починалося з першого класу, але діти були різного віку. «Були здібні учні, прагнули вчитися, але були і ліниві»,- згадує покійна Віра Лук’янівна. Запам’ятався їй брат покійного Бурмаки Федора Митрофановича, який наполегливо працював і в школі, і дома. Не було за що купити буквар, просив у вчительки. Його він знав напам’ять. До кінця днів свого життя пам’ятала Віра Лук’янівна своїх перших випускників: Денисовця Якова Микитовича, Шевчука Адама Артемовича, Музику Михайла Ульяновича, Сідлецького Володимира,Грищук Янку.

Трохи пізніше почали приїжджати вчителі. Це 1946-1949р.р. 5-6 класи вчилися у хаті Савич Ганни та Мініч Ксенії. Уже навчали історії, української та російської мови і літератури, математики, географії.

Першим директором був призначений Хрипун Михайло Степанович, завуч – Сторож Пилип Іванович.

Кам’янська_ЗОШ_Рокитнівського р-ну

У другому ряду – Хрипун М. Ст., Аландаренко Н.В. Організовувалася семирічка. Розпочалося будівництво школи в селі. Завершили його у 1951 р. Хуторські школи закрили, перевели у село. Та й з хуторів тоді теж переселили людей в село.

Значні зміни сталися на ниві народної освіти. Чимало вчителів прибувало до школи, хоча умови були й складні.

1951р. закінчивши педучилище (Великосорочинське, Миргородського р-ну, Полтавської обл.) прибула Супруненко Любов Никифорівна. Навчалися у три зміни:

Молодші класи

5-7 класи

Вечірня школа

У вечірній час вчилися при лампі.

На фотографії №2 – перші випускники школи!

Мініч Віра Прохорівна, Мініч Адам, Конта Федір, Денисовець Яків, Новак Микола Адамович, який після технікуму довгий час викладав трудове навчання, військову підготовку в школі.

1956 р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

З права на ліво – Плахота Григорій Іванович, завуч – Падалко Павло Дмитрович, директор – Савенко Ольга Федорівна, вчитель математики – Деркач Августина Лук’янівна, Українець Євгенія Дмитрівна.

Учні- випускники: Бурмака Марія Оксентівна, Мініч Надія Опанасівна, Новак Анастасія Федосіївна, Мініч Тетяна Василівна, Бобко Галина Ульянівна, Кондратовець Микола Семенович.

У 1959 році розпочали будівництво другого приміщення школи. Чимало праці приклали вчителі літом: білили, вимащували класи, фарбували. Закінчили будівництво у 1962 році.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Парти для школи робили на місці. 100 парт виготовив Новак Федось Семенович.

1960-1970 р.р... Село віддалене від районного центру. Дістатись можна тільки грузовою машиною, пізніше – літаком (кукурудзником АН-2). Найбільше і найгірше цей зв’язок вражав приїзжих освітян. Відпрацювавши певний строк, вчителі старалися повернутися у рідні краї. Тому часто поповнювався колектив новими кадрами, директорами і заступниками. Після Савенко О.Ф. директорство прийняла Янбих О.С., завуч Деркач А.Л.

Пізніше – директор Кислицький М.Ф, але через деякий час замінив – Півторацький, завуч – Кислицький М.Ф.

Директор - Ручко , завуч – Кислицький М.Ф.

Директор – Петричко О.М, нині проживає в селі Рокитно, навчає учнів в другій школі.

Завуч – Кислицький М.Ф.

1960-1963 р.р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Нижній ряд:Падалка П.Дм,Півторацький, поряд –його дружина –Ліда Леонтівна,Синюк Олена Павлівна - вчитель німецької,Бондар Лідія Степанівна-вчитель математики.

Верхній ряд:дружина деректора,директор-Ругно,вчитель фізкультури-Новак В.Ф,його дружина-Людмила В.-вчитель початкових класів,Надія Василівна Аландаренко, Демченко Віра Лукяківна.

1965-1966 р.р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Падалка П.Дм.,Олена Павлівна

Директор-Петриченко Олександр Матвійович

Завуч-Кислицький М.Ф. ,Аландаренко Н.В.

1968-1969 р.р.

Директор школи-Король Григорій Андрійович

Завуч-Борищук Людмила Григорівна

1968-школа поповнилась новими спеціалістами,випускниками інститутів. Зокрема, Реут Михайло Андрійович - вчитель фізики,який з 1969 року довгий час працював завучем школи, Денисенко Іван Петрович,вчитель хімії,Денисенко Катерина Петрівна - вчитель біології та географії.

У1970р.11березня Іван Петрович Денисенко затверджений директором Кам’янської середньої школи. Саме тоді розпочався сподвижницький творчий шлях Івана Петровича в ім’я мудрості наступних поколінь. Педагогічна мудрість,виховательський хист,фахова майстерність,психологічна спостережливість,директорська вимогливість-риси, що доповнюють портрет Івана Петровича.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

З самого початку директорської роботи намагався Іван Петрович створювати умови для вчителів і учнів. Зразу ж приступив до будівництва нової школи, яка була завершена в 1977 році.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Скільки необхідно було прикласти зусиль, щоб створити в класах потрібні умови для навчання: забезпечити новими меблями та необхідним устаткуванням, наочністю, технічними засобами навчання, роздатковим матеріалом .

Пізніше – будівництво житлового будинку для вчителів. І все це невсипуща праця керівника Денисенко І.П.

У школі запанувала кабінетна система.

У кабінеті обслуговуючої праці.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

У кабінеті біології.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Випуск 1981 р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Педагогічний колектив 1980-1981

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Новосад В.І., Марценковський В., Баранов В.М., Реут М.А. , Новак Ф.С., Деркач А.Л., Денисенко К.П., Реут З.Б., Борисовець Н.Н., Марценковський Г.І., Денисенко І.П., Лмсюк М. А., Іващишин Р.І., Тіт Н.С., Леонець Степан Демидович.

1986 – 1987 н.р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

1986 – 1987 н. р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Чотири учениці випуску закінчили вищі заклади:Денисовець В.М-Луцький педінститут(природничо-географічний),Хільковець Г.П-Луцький педінститут(природничо-географічний),Ковальчук В.П-Рівненський педінститут(фізмат),Ковальчук Н.П-Дубнівське педучилище.

1998-1990

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

1990 р.

Кам’янська_ЗОШ_історія_школи

Денисовець Л.М,Денисенко К.П,Ютовець В.І-вч.укр.мови,мініч Т.О-поч.класи,Хільковець Г.О-вч.укр..мови,Марчук Н.О,Новосад В.І,Хільковець С.М-вч.фізкультури,Гладунець С.Л-вч.математики,фізики, організатор виховної роботи,Бандура Людмила-вч.поч.класів,Кибукевич В.І –вч.трудового навчання.

У школі по –новому залунала «рідна мова в рідній школі».Почала відроджуватись нація,разом з тим і духовна культура.У навчальні плани введено новий предмет-українознавство,де учні детальніше вивчають історію життя,звичаї,обряди свого народу,мову,культуру.Під керівництвом Левковець Т.Ф розпочалася активна праця по створнню кімнати природознавства.Зібрано чимало унікальних старовинних речей,зокрема випускниками 1996,1997.1998р.р

По-новому працює колектив школи.Впроваджуються нетрадиційні форми навчання з окремих предметів.Зокрема ,нову методику проведення уроків втілює в життя вчитель біології,Заслужений вчитель України-Денисенко Катерина Петрівна,а також відмінники освіти:Деркач Августина Лук'янівна,Марчук Надія Олександрівна,Мініч Таїсія Степанівна.

Заслуговують уваги й молоді спеціалісти:Мініч Тетяна Олександрівна ,Троханенко Валентина Михайлівна,Бекер Інна Василівна,Воробей Олена Василівна.

Вони уміють навести лад у класних колектива,впроваджувати нетрадиційні методи навчання та виховання на уроках укр..мови та літератури,географії та іноземної.А спрямовує методичну роботу вчителів школи директор-Денисенко І.П та завуч –Мініч М .Ст.

Поповнилась школа місцевими кадрами.Нині у школі працює:

1. Левковець Т .Ф- вч.укр.мови та літ.,випускниця 1977 р. Рівненського педінституту.

2. Денисовець Л.М – вч.початкових класів, випускниця 1984р,Опочівське педучилище.

3. Жеребило Н.М – вч.початкових класів,випускниця 1989р ,Рівненський педінститут.

4. Троханенко В.М – вч.географії та біології,випускниця 1987р,Луцький педінститут.

5. Скрит Г.І – вч.початкових класів,Дубнівське педучилище.

6. Воробей О.В – вч.початкових класів, випускниця 1993р,Рівненський педінститут.

7. Помін В.П – вч.музики,образотворчого мистецтва,випускник ,Дубнівське культ просвітнє.

8. Конта Н.Й – педагог - організатор,випускниця 1996р, Сарненське педучилище.

9. Буза С.М – вч.укр-мови та літератури,випускниця Рівненського педінституту.

10. Ковальчук О.В – вч.укр-мови та літер.,випускниця Рівненський педінститут.

11. Мініч Р.П – вч-заочник,спец-історія,випускниця Рівненський педінститут.

12. Мініч Т.П – вч.заочник,спец.історія – українська,випускниця 1998р,Рівненський педінститут.

13.Жеребило С.Г – вч.заочник,спец.історія – укр..,випускниця 1998р,Рівненський педінститут.

Чимало випускників нашої школи працюють вчителями в інших регіонах країни:

1. Хільковець С.М, вчитель фізкультури

2. Колядич М.Гр, вчитель фізкультури (Росія)

3. Озерчук Н.Ів, вчитель російської мови та літератури

4. Денисенко В.І,вчитель англійської та російської мови

5. Завгородня Поліна,вчитель хімії

6. Хільковець Г.І,вчитель географії

7. Булько Ф.П ,вчитель фізкультури

8. Ковальчук Н.П,вчитель початкових класів

9. Ковальчук В.П,вчитель фізики та математики

10. Козачок Оксана,вчитель укр - мови та літератури

11. Лисицька Ніна,заочник Рівненського педінституту.

Продовжують на даний час навчання в педінституті та педучилищі:

1. Кайданович Н.А

2. Мисюра Л.І

3. Воробей Т.В

4. Мініч Р.П

5. Мініч Т.Т

6. Мануільчик В.І

7. Лисицька Н.В

Колектив вчителів гордиться своїми випускниками, які працюють у різних сферах виробництва: лікарі і шофери,медсестри і продавці, бухгалтери і економісти…

Дбали про те, щоб кожен вихованець став освідченим господарем на своїй землі.

Немає людини, яка зі щемом у серці,не згадує своїх наставників, добрих і чуйних людей: Аландаренко Н.В, Демченко В.Л. Вічним сном спочивають на цвинтарі. Нехай земля буде для них пухом!

Хоч літа на осінь повернули, хоч подаленіли дні, але не уявляють своє життя без школи вчителі: Денисенко І.П, Денисенко К.П, Деркач А.Л, Марчук Н.О. Вони продовжують виховувати нових зірочок і нові таланти.

На заслуженому відпочинку:

1. Супруненко Л.Н.

2. Бондар Л.С.

3. Новак М.А

4. Новак Ф.С

Кiлькiсть переглядiв: 1159

Коментарi

  • kzberty

    2017-03-22 07:25:55

    lmothera http://viaonline24.com/ ycutu [url=http://viaonline24.com/]cheap viagra[/url] uappearedt...

  • vaberty

    2017-03-20 12:45:12

    uthemr http://antideprescanada.com/#yzjt antidepressants for dogs antidepressants for dogs rresty [url=http://antideprescanada.com/#pgan]buy seroquel[/url]...

  • hlberty

    2017-03-17 10:41:58

    ftwentya [url=http://edviatab.com/]viagra[/url] rweekr [url=http://edviatab.com/]generic viagra reviews[/url]...

  • voberty

    2017-03-17 02:51:48

    larmsa [url=http://buylevitrapharm.bid/]compare levitra generic drugs[/url] hcaughty http://buycialispharm.bid/ fagob generic cialis prices aoutsiden [url=http://buyprednisonepharm.bid/]buy 5 mg prednisone[/url]...

  • rxberty

    2017-03-12 07:37:56

    tjustx cialis samples bsincex http://tadal24.com/...

  • gyberty

    2017-03-12 03:06:28

    pI'my http://tadal24.com/ ddirectionv buy cialis...

  • yaberty

    2017-03-11 04:42:58

    phopesq [url=http://canphv.com]viagra diabetes[/url] natural female viagra mkeptf http://canphv.com...

  • bwberty

    2017-03-10 15:29:14

    yyeto http://canphv.com canadian viagra pharmacy ibelieves viagra buy...

  • kpcib

    2017-03-09 14:26:41

    lmissh http://canphv.com mbodyq viagra how long does erection last...

  • xqcib

    2017-03-09 04:44:21

    baunti lyrica medication gmiddleq http://clomid-rx.bid...